Cpanel ssh ile full yedek almak

2 dk okuma süresi

cPanel ssh’da hızlı full yedek alma işlemi nasıl yapılır?
Full yedek alma işlemi nasıl yapılır?

cPanel üzerinde bazı zamanlarda farklı şekillerde backup almak zorunda kalabiliriz.Normalden daha hızlı backup alabilen /scripts/pkgacct yazılımını kullanarak backup almayı anlatacağım. Kullanıcı bazlı yedek almaya yarayan bu yazılımın ters işlemini yapan /scripts/restorepkg yazılımını kullanarak bir sunucuyu komple bir başka sunucuya nasıl aktarabileceğimizden bahsedeceğim.

– Normal bir siteyi yedeklemek için alt kısımda yer alan şekilde işlemlerimizi sürdürmeliyiz.

Örnek: linuxsite.com kullanıcı adı linuxsite olsun..

– Yedek almak için

/scripts/pkgacct linuxsite

Yazmamız yeterli olacaktır..

– Sistemde yer alan linuxsite kullanıcı adına sahip hesabı hemen yedeklemeye başlayacak ve yedek halindeki tar.gz uzantılı sıkıştırılmış dosyayı /home dizinine atacaktır.

– Dosya adı /home dizininde

cpmove-yedeksite.tar.gz

olarak adlandırılır.

– Dosyamızı RSYNC veya SCP yöntemi ile diğer bir sunucuya taşır ve yine dosyayı /home dizinine koyarak /scripts/restorepkg programını kullanıp re-backup yani restore etmiş oluruz.

– Restore işlemi için ikinci sunucunun /home dizinine taşıdığımız cpmove-linuxsite.tar.gz dosyasını şu şekilde çağırıyoruz.

/scripts/restorepkg linuxsite

Yukarıda yer alan komutu ikinci sunucumuzun içersinde yazdığımızda belirli dizinlerde “/home , /root etc.” linuxsite isimli bir backup aramaya başlar.. Bulur bulmaz yedek dosyasını restore etmeye başlayacaktır. Bu iki yazılım ile normalde daha hızlı yedekleme ve yedek açma işlemi yapabilirsiniz. Şimdi tüm sunucuyu aynı sistem ile nasıl yedekleyerek ikinci bir sunucuya atıp nasıl re-backup yani restore edebiliriz bunu anlatacağım. Tahmin edebileceğiniz gibi for komutundan faydalanacağız.

– Tüm sunucuyu /scripts/pkgacct yazılımı ile yedeklemek için alt kısımda yer alan komutu kullanıyoruz.

for b in $(ls /var/cpanel/users); do /scripts/pkgacct $b;done

– Tüm kullanıcıları yedeklemeye başlıyor ve kullanıcıları /var/cpanel/users bölümünden topluyor.. yedekleme yine /home dizinine cpmove-USER.tar.gz formatında yapılıyor..

– Tüm yedekleme işlemi bitince SCP yöntemi ile siteleri taşımayı anlatacağım.. Örnek ip adresi 20.0.0.3 Olsun..

cd /home
scp cpmove-* root@20.0.0.3:/home

– Eğer 20.0.0.3 numaralı ip yani taşınacak sunucu ssh portu 22 den farklı ise mesela 11000 ise şu komutu kullanmanız gerekir.

cd /home
scp –P11000 cpmove-* root@20.0.0.3:/home

– Sonrasında ikinci sunucuya tüm yedekler aktarılmaya başlar.. Yedek aktarım işlemi bitiminde bu işlemin tersi olan /scripts/restorepkg azılımı ile yine for kullanarak tüm yedekleri restore edebilmemize yarayan komut ise alt kısımdadır.

cd /home
for r in $(ls | grep tar.gz | cut -d- -f2 | cut -d. -f1); do /scripts/restorepkg $r;done

x