Whois nedir ?

2 dk okuma süresi

Whois nedir ?

Whois nedir ? İngilizce who (kim) kelimesinden gelmektedir. Alan adının kime ait oldugunu gösteren bir servis diyebiliriz. İnternet ortamında hergün binlerce whois sorgusu yapılmaktadır.

Whois nedir ki bukadar çok sorgulama yapılıyor ? Bunun çesitli nedenleri bulunuyor. Öncelikle yeni çıkan domain kanununa göre whois bilgilerinin eksiksiz ve güncel olması isteniyor. Bunun asıl nedeni web sitelerinde yapılan kanuna aykırı , sahısa hakaret ,yanlış bilgi vb. durumlarda direk alanadı sahibine ulaşılabilinmesi hedefleniyor. Yani site sahibinin direk tespit edilebilmesi için uygulanan bir kanundur. Bu gibi durumlar için whois sorgulama işlemi yapılıyor. Bunun dısında domain adresine internet ortamında sizlere ait olan bir tapu anlamındadır. Günlük yaşamda nasıl ki evler arabalar arsalar tabu evrakları ile alınıp satılabiliyor. Domain işlemleride sıfırdan tescil yada tescil edilmiş bir domain alımı yada domain transfer gibi bir cok ticari faaliyete dahil durumdadır. Bu nedenle dünyanın herbir yerinde domain ticareti için sorgulamalar yapılıyor. Ve herkes domain sahibinin kimlik bilgilerine erişebiliyor. Whois nedir sorusunun cevabınıda bu sekilde açıklayabiliriz.

whois nedirWhois nasıl sorgulanır ?

whois sorgulamak için genellikle domain hizmeti aldıgınız firma web sayfasından yapabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinde bu tarz sorgulamalar yapabileceginiz bir çok web adresi bulunuyor. Dünyadaki tüm domain kayıtları Verisign Domain Akreditör diger adıyla icann olarak bilinen kuruluşa ait veri tabanında barınmaktadır. Sizlerde www.hostfix.com.tr üzerinden whois sorgulaması yapabilirsiniz.

Whois nedir , whois bilgileri nelerdir diye sorarsanız tüm iletişim bilgileri diyebiliriz. İsim soy isim adres telefon email vb. tüm bilgiler whois kayıtlarında bulunmaktadır. Burada yazan whois bilgilerinin doğru olması yaşanılacak her durumda sizler için pozitif bir durum yaratacaktır. Dogru olmayan yada domain dogrulaması yapılmamış hesaplarda domain hizmetiniz durdurulabilir, kapatılabilir, hatta iptal dahi edilebilir. Bunun dısında domain sahipleri domain kayıtlarının bilgilerini güncelleyebilir , Domain kilitleyebilir , dilerde domain transfer işlemi yapabilir. Kayıt ettiginiz domainler bilginiz ve isteginiz dısında transfer edilemez ve satılamaz. Kanuni bir durum teskil etmedigi durumlarda tek sorumlu sizsiniz.

Whois nedir ? diye sorup son olarak cevaplamaklayalım. Alanadı sahibi ve teknik yöneticisine, tescil eden firmaya ve alanadının bağlı bulunduğu web sunucuna ait bilgilerin listelendiği bir sorgu ekranıdır. Gizli whois nedir ? Bazı durumlarda alan adı sahibi whois bilgilerinin paylasımını istememektedir. Güvenlik önlemi olarak yada özel projelerde isminizin geçmesini istemeyebilirsiniz. Bu durumda tescil edilen domain ayarlarından whois bilgileri kapatılabilir.

x